Hotele otwarte już od poniedziałku!

Otwarte hotele i miejsca noclegowe

Już od poniedziałku otwarte mają zostać hotele oraz obiekty noclegowe, gdzie będzie można wynajmować pokoje. Ogłoszono informację podczas konferencji prasowej na zasadność odmrożenia turystyki. Na stronach ministerstwa natomiast zostały opublikowane wytyczne dla placówek świadczących usługi turystyczne. Celem obostrzeń jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia się gości oraz personelu hotelowego, a koncentrują się one na zasadach higieny oraz odpowiedniej odległości pomiędzy gośćmi.

Obostrzenia dla hoteli

Istotną zmianą dla funkcjonowania hoteli jest ograniczenie ilości gości, którzy będą mogli znajdować się jednocześnie w obiekcie. Ponad to każda placówka będzie musiała stosować iloczyn: liczba pokoi razy dwie osoby. Jeśli więc w hotelu jest 20 pokoi, z czego 15 jest dwuosobowych, a pięć trzyosobowych, to może tam nocować 45 osób, ale zgodnie z aktualnymi ograniczeniami będzie ich maksymalnie 40.

Co więcej wyłączone z użytkowania zostaną wspólne sale, baseny, sauny oraz stołówki. Również podawanie posiłków ulegnie zmianie. Otóż bufety mają zostać zupełnie wyłączone, a serwowanie dań będzie obywało się w przestrzeni restauracyjnej z zachowaniem minimum 2 metrów przestrzeni miedzy gośćmi.

Otwarcie hoteli wiąże się równiej ze znacznym obciążeniem pracowników obiektu. Otóż co najmniej raz na godzinę będą musiały być dezynfekowane windy, toalety, poręcze  klamki i inne często dotykane powierzchnie.

Ratowanie gospodarki

Otwarcie hoteli swoją przyczynę ma w kryzysie gospodarczym, który z powodu epidemii dotknął całą Europę. Mówi się, że – według szacunków – od 7 mld do 9 mld zł Polacy wydają rocznie na wyjazdy turystyczne zorganizowane. Należy doliczyć również wydatki na wyjazdy organizowane samodzielnie. Jeśli te pieniądze zostaną wydane w kraju, to gospodarka turystyczna powinna odpracować straty.